Wczoraj zakończył się II Kongres Prawa Rodzinnego:
„Porwanie a wydanie – Konwencja Haska”
zorganizowany przez Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie. Na kongres zostali zaproszeni specjaliści z Polski i z zagranicy: prokurator Mariusz Krasoń, adw. Joanna Parafianowicz, SSO Katarzyna Janik,
RMF FM
O kongresie pisało na swojej stronie radio RMF FM. Była też relacja w radio na żywo, ale – ze względu na uczestnictwo w kongresie – nie słuchałam audycji.
Networking
Poza samą częścią „wykładową”, jak zwykle w takich sytuacjach były spotkania w kuluarach. Poznałam nie tylko wielu adwokatów z Polski i zagranicy (Wielka Brytania, Francja, Włochy, Bułgaria, Ukraina), ale też pracowników organizacji Reunite z Wielkiej Brytanii. Spotkałam też „starych znajomych” i tych znanych z widzenia i tych – z pracy na odległość nad wspólnymi sprawami. Wymieniliśmy się doświadczeniami, porozmawialiśmy i wymieniliśmy się kontaktami. W sprawach o nakazanie powrotu dziecka współpraca międzynarodowa jest niezmiernie ważna.
Podziękowania
Organizatorom, czyli Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, a w szczególności Komisji ds. współpracy z zagranicą pod przewodnictwem adw. Kingi Konopki należą się gorące podziękowania. Dzięki tego typu spotkaniom możemy poszerzać naszą wiedzę, doświadczenie i kontakty z kolegami – specjalistami z innych krajów.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Trochę praktyki – 10.02.2016 r. Sąd Rejonowy w Monachium wydał postanowienie w trybie Konwencji Haskiej, wydał również zaświadczenie za pomocą standardowego formularza w świetle art. 39/41 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych – zaświadczenie przedłożyłem w 7 postępowaniach w Polsce, prokuratura/ sędziowie je całkowicie ignorują, np. z powodu braku zapisu audio posiedzenia monachijskiego sądu.
Praktyka niestety czasem wygląda inaczej niż sobie życzymy…