Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

KONWENCJA HASKA – DO KTÓREGO SĄDU

Agnieszka Swaczyna07 września 2018Komentarze (0)

Do którego sądu złożyć wniosek o powrót dziecka w trybie konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę?

To pytanie, z którym musiałam się zmierzyć niedawno (pierwszego dnia obowiązywania ustawy zmieniającej właściwość sądów z rejonowych na okręgowe). Łatwo nie było, a odpowiedź leżała w zasięgu ręki :-). Przyznam, że w dniu, kiedy ta informacja była mi potrzebna nie dotarłam do źródłowych informacji. Udało się ustalić wydział powołany do rozpoznawania sprawy z konwencji haskiej „chałupniczymi sposobami”.

Biorąc pod uwagę, że nie jestem pierwsza i ostatnia, która takich informacji będzie potrzebowała podaję namiary na tekst udzielający odpowiedzi na to pytanie (zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 sierpnia 2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia wydziałów w sądach okręgowych oraz ośrodków zamiejscowych sądów okręgowych – poz. 228 z tego roku) i poniżej

spis wydziałów sądów okręgowych w kolejności alfabetycznej:

Białymstok – I Wydział Cywilny

Gdańsk – II Wydział Cywilny Rodzinny

Katowice – XVIII Wydział Cywilny Rodzinny

Kraków – XI Wydział Cywilny Rodzinny

Lublin – III Wydział Cywilny Rodzinny

Łódź – XII Wydział Cywilny Rodzinny

Poznań – I Wydział Cywilny

Rzeszów – I Wydział Cywilny

Szczecin – X Wydział Cywilny Rodzinny

Warszawa – VI Wydział Cywilny Rodzinny Odwoławczy

Wrocław – XIII Wydział Cywilny Rodzinny

Który sąd wybrać?

Od razu zaznaczę, że w razie złożenia wniosku do Organu Centralnego (w Polsce to Ministerstwo Sprawiedliwości) tę decyzję podejmuje Organ Centralny. Jeżeli jednak ktoś się zdecyduje na bezpośrednie złożenie wniosku do sądu – mamy następujące możliwości (art. 20 ustawy, o której pisałam tu:

  1. sąd, w którym toczy się lub toczyło postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej, opieki lub kurateli, albo
  2. sąd, w którego okręgu dziecko lub rodzice mieli miejsce zamieszkania lub pobytu przed wyjazdem za granicę,
    albo
  3. sąd, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania lub przebywa osoba, której wniosek dotyczy

Na koniec gorące podziękowania dla koleżanki, która podesłała mi namiary na zarządzenie Ministra Sprawiedliwości. Tak, tak – przyznaję, nie dotarłam do zarządzenia sama :-).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 422 00 41e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: