Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

UPROWADZENIE DZIECKA

Agnieszka Swaczyna02 września 2013Komentarze (0)

Opublikowanie artykułu w gazecie.pl zbiegło się z planowanym przeze mnie dzisiejszym wpisem.

Niestety zdarza się, że rodzic nie zważając na cokolwiek porywa dziecko za granicę. Co w takiej sytuacji może zrobić pokrzywdzony rodzic? Pozostaje mu jak najszybciej skorzystać z konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w 1980 r. w Hadze i dlatego popularnie nazywanej konwencją haską. Ogólne informacje na temat konwencji można znaleźć tu. Na podlinkowanej stronie można też ściągnąć tekst konwencji i potrzebne dokumenty, nie będę więc dublowała tych informacji na blogu..

Istotną zasadą postępowania wszczętego na podstawi konwencji haskiej jest szybkość. Dziecko ma trafić tam, skąd zostało porwane w jak najkrótszym czasie. Warto pamiętać o tej zasadzie, gdyż ostatnio miałam okazję rozmawiać z panem, którego postępowanie trwało prawie rok., między innymi dlatego, że w trakcie postępowania sąd zaproponował stronom mediację.

Mój rozmówca nie miał świadomości (sąd o tym nie poinformował), że mediacja przedłuży postępowanie o parę miesięcy. O ile zasadniczo jestem zwolenniczką mediacji, to w tym postępowaniu nie jest to dobry pomysł. Trzeba wszystkimi siłami zmierzać do szybkiego końca. Im dłużej dziecko przebywa na terenie „obcego” dla siebie kraju, tym większe jest ryzyko przegrania sprawy. Jeżeli od uprowadzenia minął mniej niż rok sąd powinien orzec zwrot dziecka. Po tym okresie ta powinność także jest aktualna, ale jeżeli dziecko się przystosowało do nowego środowiska sąd może postanowić o pozostawieniu dziecka w kraju mimo bezprawności działania rodzica porywającego.

W trakcie tego postępowania sąd nie orzeka o władzy rodzicielskiej, a “jedynie” bada, czy zachodzą przesłanki do zastosowania konwencji i orzeczenia powrotu dziecka.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 422 00 41e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: