Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

WYJAZD Z DZIECKIEM NA STAŁE ZA GRANICĘ

Agnieszka Swaczyna01 września 2013Komentarze (0)

Chcesz wyjechać z dzieckiem na stałe za granicę, ale nie masz szansy na zgodę byłego małżonka? Oboje macie władzę rodzicielską, albo jedno z was ma powierzoną władzę rodzicielską, a drugie – ograniczoną władzę rodzicielską. W takim razie wyjazd za granicę (na stałe) bez takiej zgody to realne ryzyko zastosowania konwencji haskiej (pisałam o tym tu). Co robić?

To nie jest sytuacja bez wyjścia.

W braku porozumienia rodziców w istotnych sprawach z życia dziecka (a do takich niewątpliwie należy miejsce zamieszkania dziecka) decyzję podejmuje sąd rodzinny. Oczywiście najpierw któreś z rodziców musi wystąpic z takim wnioskiem.

Czy sądy w ogóle udzielają zgody na wyjazd z dzieckiem na stałe do innego państwa? Tak.

Jak to się wyraził jednen z sędziów – to chleb powszedni. Oczywiście sędziowie rozstrzygają konkretny przypadek i rozważają argumenty obu stron, nie można więc być na 100% pewnym, że „z automatu” dostaniemy upragnioną zgodę. Swoje plany wyjazdu z dzieckiem trzeba należycie umotywować.

Jeżeli podejmiemy decyzję, że składamy wniosek, należy to zrobić odpowiednio wcześnie przed wyjazdem. Im lepiej przygotujemy wniosek, tym większa szansa, że sprawa zakończy się szybciej. Mimo wszystko trzeba liczyć kika miesięcy od złożenia wniosku do uprawomocnienia się postanowienia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (12) 422 00 41e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: