SIS czyli System Informacji Schengen
Przyznam, że jako prawnik zajmujący się wyłącznie sprawami rodzinnymi mam mgliste pojęcie na temat codziennej pracy Policji.
Nie mam też z cała pewnością pełnych informacji na temat możliwości działań, jakie może podjąć Policja w razie uprowadzenia dziecka za granicę (w sprawach krajowych Policja nie zrobi nic).
W dniu 20 listopada b.r. miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji eksperckiej (choć słowo „przyjemność” nie do końca jest na miejscu biorąc pod uwagę tematykę konferencji) pt. Systemy rozwiązań prawnych i instytucjonalnych w poszukiwaniu osób zaginionych w Polsce i poza granicami kraju.
Miałam zaszczyt przedstawić informacje na temat praktycznych aspektów spraw dotyczących uprowadzeń rodzicielskich z punktu widzenia adwokata. Wysłuchałam też bardzo interesujących wystąpień innych uczestników konferencji.
Parę lat temu na konferencji w Trewirze po raz pierwszy usłyszałam o „żółtej nocie” Interpolu.
Na konferencji Fundacji Itaka wysłuchałam prelekcji przedstawiciela Biura Międzynarodowej Współpracy Policji i dzięki temu poszerzyłam informacje o międzynarodowej współpracy w przypadku zaginięcia osób.
W dalszym ciągu są to jednak informacje podstawowe i osoby zainteresowane odsyłam po prostu do Policji. Zacznę od systemu Interpolu.
Żółta nota
to wpis w bazie Interpolu (więcej informacji o żółtej nocie znajdziesz tu) w celu zlokalizowania osoby zaginionej (dotyczy osób w każdym wieku).
Odbiorcą noty są wszystkie państwa Interpolu. Żółte noty mogą być upublicznione (stronę z wpisami osób zaginionych możesz znaleźć tu).
SIS
Nie będę się tu wymądrzała, czym jest SIS (nie czuję się w tym zakresie ekspertem).
Informacje na ten temat możesz znaleźć tu. Na podlinkowanej stronie jest też broszura informacyjna do ściągnięcia.
Aktualnie wpisywane są do SIS osoby już zaginione.
Czekają nas jednak w tym względzie istotne – w przypadku uprowadzeń rodzicielskich – zmiany.
Artykuł 32 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (dalej powoływane jako po prostu „rozporządzenie„) wprowadza nową kategorię wpisu: dzieci, które są zagrożone uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna i którym należy uniemożliwić podróżowanie.
Artykuł 32 ust. 3 rozporządzenia stanowi, że:
Wpis dotyczący dziecka, o którym mowa w ust. 1 lit. c), wprowadza się w następstwie decyzji właściwych organów, w tym organów wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich właściwych w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, jeżeli istnieje konkretne i realne zagrożenie, że dziecko może niezgodnie z prawem zostać wkrótce wywiezione z państwa członkowskiego, w którym znajdują się właściwe organy.
Co to oznacza?
Na przykład to, że Sąd Rodzinny orzekający o władzy rodzicielskiej lub o kontaktach z dzieckiem będzie mógł orzec o wpisie do SIS danych dziecka stron.
Czy sądy będą to robiły?
Jestem prawie pewna, że bez wniosku strony – nie.
Podstawowym powodem, acz nie jedynym jest brak znajomości tego rozporządzenia. To przepisy bardziej „policyjne” niż rodzinno-prawne.
Po to piszę o tym na blogu, żeby informacja dotarła do szerszego grona osób zainteresowanych.
Od kiedy?
Z rozporządzenia wynika, że nowy system SIS ma rozpocząć działanie nie później niż 28 grudnia 2021 r.
Po spełnieniu dodatkowych warunków wskazanych a art. 79 ust 2 rozporządzenia.
Jak to będzie funkcjonowało, czy będą tego jakieś praktyczne efekty? Zobaczymy.
Agnieszka Swaczyna
adwokat
Photo by Jan Antonin Kolar on Unsplash
***
Chwalipost – motywacja do zmian
Dawno tu nie pisałam. Główny powód to brak czasu, ale… Zamierzałam zmienić język na blogu na angielski i to zamierzenie jakoś trwało niezrealizowane.
Nowych wpisów nie było ani po angielsku ani po polsku… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }