Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

SIS – System Informacji Schengen

Agnieszka Swaczyna03 grudnia 2019Komentarze (0)

SIS czyli System Informacji Schengen

Przyznam, że jako prawnik zajmujący się wyłącznie sprawami rodzinnymi mam mgliste pojęcie na temat codziennej pracy Policji.

Nie mam też z cała pewnością pełnych informacji na temat możliwości działań, jakie może podjąć Policja w razie uprowadzenia dziecka za granicę (w sprawach krajowych Policja nie zrobi nic).

W dniu 20 listopada b.r. miałam przyjemność uczestniczyć w konferencji eksperckiej (choć słowo „przyjemność” nie do końca jest na miejscu biorąc pod uwagę tematykę konferencji) pt. Systemy rozwiązań prawnych i instytucjonalnych w poszukiwaniu osób zaginionych w Polsce i poza granicami kraju.

Miałam zaszczyt przedstawić informacje na temat praktycznych aspektów spraw dotyczących uprowadzeń rodzicielskich z punktu widzenia adwokata. Wysłuchałam też bardzo interesujących wystąpień innych uczestników konferencji.

Parę lat temu na konferencji w Trewirze po raz pierwszy usłyszałam o „żółtej nocie” Interpolu.

Na konferencji Fundacji Itaka wysłuchałam prelekcji przedstawiciela Biura Międzynarodowej Współpracy Policji i dzięki temu poszerzyłam informacje o międzynarodowej współpracy w przypadku zaginięcia osób.

W dalszym ciągu są to jednak informacje podstawowe i osoby zainteresowane odsyłam po prostu do Policji. Zacznę od systemu Interpolu.

SIS - System Informacji Schengen

Żółta nota

to wpis w bazie Interpolu (więcej informacji o żółtej nocie znajdziesz tu) w celu zlokalizowania osoby zaginionej (dotyczy osób w każdym wieku).

Odbiorcą noty są wszystkie państwa Interpolu. Żółte noty mogą być upublicznione (stronę z wpisami osób zaginionych możesz znaleźć tu).

SIS

Nie będę się tu wymądrzała, czym jest SIS (nie czuję się w tym zakresie ekspertem).

Informacje na ten temat możesz znaleźć tu. Na podlinkowanej stronie jest też broszura informacyjna do ściągnięcia.

Aktualnie wpisywane są do SIS osoby już zaginione.

Czekają nas jednak w tym względzie istotne – w przypadku uprowadzeń rodzicielskich – zmiany.

Artykuł 32 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1862 z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) w dziedzinie współpracy policyjnej i współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, zmiany i uchylenia decyzji Rady 2007/533/WSiSW oraz uchylenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1986/2006 i decyzji Komisji 2010/261/UE (dalej powoływane jako po prostu „rozporządzenie„) wprowadza nową kategorię wpisu: dzieci, które są zagrożone uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna i którym należy uniemożliwić podróżowanie.

Artykuł 32 ust. 3 rozporządzenia stanowi, że:

Wpis dotyczący dziecka, o którym mowa w ust. 1 lit. c), wprowadza się w następstwie decyzji właściwych organów, w tym organów wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich właściwych w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, jeżeli istnieje konkretne i realne zagrożenie, że dziecko może niezgodnie z prawem zostać wkrótce wywiezione z państwa członkowskiego, w którym znajdują się właściwe organy.

Co to oznacza?

Na przykład to, że Sąd Rodzinny orzekający o władzy rodzicielskiej lub o kontaktach z dzieckiem będzie mógł orzec o wpisie do SIS danych dziecka stron.

Czy sądy będą to robiły?

Jestem prawie pewna, że bez wniosku strony – nie.

Podstawowym powodem, acz nie jedynym jest brak znajomości tego rozporządzenia. To przepisy bardziej „policyjne” niż rodzinno-prawne.

Po to piszę o tym na blogu, żeby informacja dotarła do szerszego grona osób zainteresowanych.

Od kiedy?

Z rozporządzenia wynika, że nowy system SIS ma rozpocząć działanie nie później niż 28 grudnia 2021 r.

Po spełnieniu dodatkowych warunków wskazanych a art. 79 ust 2 rozporządzenia.

Jak to będzie funkcjonowało, czy będą tego jakieś praktyczne efekty? Zobaczymy.

Agnieszka Swaczyna
adwokat

Photo by Jan Antonin Kolar on Unsplash

***

Chwalipost – motywacja do zmian

Dawno tu nie pisałam. Główny powód to brak czasu, ale… Zamierzałam zmienić język na blogu na angielski i to zamierzenie jakoś trwało niezrealizowane.

Nowych wpisów nie było ani po angielsku ani po polsku… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: