Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

ZAGINIĘCIA DZIECI I MŁODZIEŻY – KONFERENCJA FUNDACJI ITAKA

Agnieszka Swaczyna25 października 2023Komentarze (0)

Kilka dni temu odbyła się w Warszawie konferencja dotycząca zaginięć dzieci i młodzieży. Organizator – Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – zaprosiła w roli prelegentów i uczestników osoby o zróżnicowanym doświadczeniu zawodowym: policjantów, psychologów, pracowników socjalnych i prawników (jeżeli pominęłam jakąś grupę zawodową to bardzo przepraszam).

Spotkania takie jak to dają ogromną możliwość poszerzenia horyzontów. Miałam zaszczyt podzielić się moimi refleksjami na temat uprowadzeń rodzicielskich i pewnie przy innej okazji napiszę na ten temat coś więcej.

Zaginięcia dzieci i młodzieży

Zaginięcia dzieci i młodzieży – moje refleksje

Czym się chcę dzisiaj podzielić?

 1. dowiedziałam się, że istnieje i prężnie działa portal sprawdzający fake newsy – Demagog
 2. sprawcami zabójstw dzieci w 70% przypadków jest rodzina, w tym 55% to matki
 3. dowiedziałam się o problemach (na pewno nie wszystkich) pracy streatworkerów.

Dużo historii dotyczących dzieci, dużo refleksji i wniosków.

Bardzo bym chciała, żeby rozpoczęły się zmiany nie tylko w ustawodawstwie, ale przede wszystkim w naszym – społecznym – podejściu do problemów dzieci.

Osób i instytucji zatroskanych dobrem dzieci nie brakuje, wiedzy i doświadczenia też. Potrzebne jest interdyscyplinarne podejście do problemu – wtedy istnieje szansa na przemyślane, rozsądne i celowe zmiany.

Mimo upływu lat i coraz większej ilości siwych włosów na głowie tli się gdzieś we mnie nadzieja, że doświadczenia ITAKI, Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Policji, MOPS, sędziów, czy adwokatów mogą się przyczynić do lepszej ochrony praw dzieci.

Na koniec przytoczę nie pierwszy raz na moim blogu przypomnę nr telefonu, na który można bezpłatnie zadzwonić,

116 000

jeżeli istnieje ryzyko zaginięcia dziecka, w sprawie poszukiwania dziecka, w celu uzyskania wsparcia prawnego i psychologicznego dla rodzin zaginionych dzieci.

Telefon jest czynny codziennie.

Agnieszka Swaczyna
adwokat

***

Skład sądu odwoławczego

Skład sądu odwoławczego – niby proste, ale przecież nie do końca…

Do 8 marca 2020 r. sąd odwoławczy orzekał w składzie 3 sędziów. Po rozpoznaniu sprawy przez jednego sędziego w I instancji sprawie przyglądało się 3 sędziów zawodowych. Po naradzie tych 3 sędziów ogłaszane było orzeczenie [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis: