Kilka dni temu odbyła się w Warszawie konferencja dotycząca zaginięć dzieci i młodzieży. Organizator – Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych – zaprosiła w roli prelegentów i uczestników osoby o zróżnicowanym doświadczeniu zawodowym: policjantów, psychologów, pracowników socjalnych i prawników (jeżeli pominęłam jakąś grupę zawodową to bardzo przepraszam).
Spotkania takie jak to dają ogromną możliwość poszerzenia horyzontów. Miałam zaszczyt podzielić się moimi refleksjami na temat uprowadzeń rodzicielskich i pewnie przy innej okazji napiszę na ten temat coś więcej.
Zaginięcia dzieci i młodzieży – moje refleksje
Czym się chcę dzisiaj podzielić?
- dowiedziałam się, że istnieje i prężnie działa portal sprawdzający fake newsy – Demagog
- sprawcami zabójstw dzieci w 70% przypadków jest rodzina, w tym 55% to matki
- dowiedziałam się o problemach (na pewno nie wszystkich) pracy streatworkerów.
Dużo historii dotyczących dzieci, dużo refleksji i wniosków.
Bardzo bym chciała, żeby rozpoczęły się zmiany nie tylko w ustawodawstwie, ale przede wszystkim w naszym – społecznym – podejściu do problemów dzieci.
Osób i instytucji zatroskanych dobrem dzieci nie brakuje, wiedzy i doświadczenia też. Potrzebne jest interdyscyplinarne podejście do problemu – wtedy istnieje szansa na przemyślane, rozsądne i celowe zmiany.
Mimo upływu lat i coraz większej ilości siwych włosów na głowie tli się gdzieś we mnie nadzieja, że doświadczenia ITAKI, Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Policji, MOPS, sędziów, czy adwokatów mogą się przyczynić do lepszej ochrony praw dzieci.
Na koniec przytoczę nie pierwszy raz na moim blogu przypomnę nr telefonu, na który można bezpłatnie zadzwonić,
116 000
jeżeli istnieje ryzyko zaginięcia dziecka, w sprawie poszukiwania dziecka, w celu uzyskania wsparcia prawnego i psychologicznego dla rodzin zaginionych dzieci.
Telefon jest czynny codziennie.
Agnieszka Swaczyna
adwokat
***
Skład sądu odwoławczego
Skład sądu odwoławczego – niby proste, ale przecież nie do końca…
Do 8 marca 2020 r. sąd odwoławczy orzekał w składzie 3 sędziów. Po rozpoznaniu sprawy przez jednego sędziego w I instancji sprawie przyglądało się 3 sędziów zawodowych. Po naradzie tych 3 sędziów ogłaszane było orzeczenie [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }