Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

WYJAZD Z DZIECKIEM NA STAŁE ZA GRANICĘ

Agnieszka Swaczyna01 września 2013Komentarze (0)

Chcesz wyjechać z dzieckiem na stałe za granicę, ale nie masz szansy na zgodę byłego małżonka? Oboje macie władzę rodzicielską, albo jedno z was ma powierzoną władzę rodzicielską, a drugie – ograniczoną władzę rodzicielską. W takim razie wyjazd za granicę (na stałe) bez takiej zgody to realne ryzyko zastosowania konwencji haskiej (pisałam o tym tu). Co robić?

To nie jest sytuacja bez wyjścia.

W braku porozumienia rodziców w istotnych sprawach z życia dziecka (a do takich niewątpliwie należy miejsce zamieszkania dziecka) decyzję podejmuje sąd rodzinny. Oczywiście najpierw któreś z rodziców musi wystąpic z takim wnioskiem.

Czy sądy w ogóle udzielają zgody na wyjazd z dzieckiem na stałe do innego państwa? Tak.

Jak to się wyraził jednen z sędziów – to chleb powszedni. Oczywiście sędziowie rozstrzygają konkretny przypadek i rozważają argumenty obu stron, nie można więc być na 100% pewnym, że „z automatu” dostaniemy upragnioną zgodę. Swoje plany wyjazdu z dzieckiem trzeba należycie umotywować.

Jeżeli podejmiemy decyzję, że składamy wniosek, należy to zrobić odpowiednio wcześnie przed wyjazdem. Im lepiej przygotujemy wniosek, tym większa szansa, że sprawa zakończy się szybciej. Mimo wszystko trzeba liczyć kika miesięcy od złożenia wniosku do uprawomocnienia się postanowienia.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: