Kto rozpoznaje apelację w sprawie haskiej
Skład sądu odwoławczego – niby proste, ale przecież nie do końca… Do 8 marca 2020 r. sąd odwoławczy orzekał w składzie 3 sędziów. Po rozpoznaniu sprawy przez jednego sędziego w I instancji sprawie przyglądało się 3 sędziów zawodowych. Po naradzie tych 3 sędziów ogłaszane było orzeczenie.
Epidemia COVID a skład sądu odwoławczego
W związku z epidemią covid został wprowadzony przepis art. 15zzs(1) ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (dz. U z 2020 r. poz. 374 ze zmianami) zastępujący skład 3-osobowy jednym sędzią.
Zagrożenie epidemiologiczne trwa w Polsce nadal – wg doniesień prasowych prawdopodobnie przestanie obowiązywać na początku lipca b.r.
Oznacza to, że do tej pory skład sądu odwoławczego to jeden sędzia.
Czy na pewno jeden sędzia?
W dniu 26 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy Izba Pracy i Ubezpieczeń społecznych podjął uchwałę (sygn akt: III PZP 6/22) o następującej treści:
Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowanym na podstawie art. 15zzs1 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 2095 ze zm.) ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP), ponieważ nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego (art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP) i prowadzi do nieważności postępowania (art. 379 pkt 4 k.p.c.) oraz postanowił nadać uchwale moc zasady prawnej i ustalił, że przyjęta w uchwale wykładnia prawa obowiązuje od dnia jej podjęcia.
Zasada prawna
Zasada prawna wiąże inne składy Sądu Najwyższego (sygnatura akt: III PZP 6/22), ale już nie – sądy niższej rangi.
Oznacza to, że – zgodnie z obowiązującym prawem (przynajmniej przez czas stanu zagrożenia epidemiologicznego) skład sądu odwoławczego jest nadal jednoosobowy, jednak – w razie złożenia skargi kasacyjnej – postępowanie zostanie uznane za nieważne.
Trudno przewidzieć, jak wymiar sprawiedliwości zareaguje na tę uchwałę.
Do czasu zmiany przepisów sąd odwoławczy będzie podejmował decyzję co do obsadzenia sądu odwoławczego – w składzie jednego sędziego (zgodne z obowiązującym prawem, niezgodne z uchwałą Sądu Najwyższego) lub w składzie trzech sędziów (wnioskowanie dokładnie odwrotne).
Jeżeli sprawę odwoławczą będzie rozpoznawał sąd w składzie jednoosobowym, a sprawa trafi do Sądu Najwyższego to sąd uzna postępowanie za nieważne.
Bałagan prawny
Po wspomnianej uchwale Sądu Najwyższego powinny być podjęte pilne prace niwelujące niezgodność prawa z uchwałą. Obecna niepewność jest zabójcza dla wymiaru sprawiedliwości.
Jak zwykle konsekwencje odczują strony. Co się będzie działo? Nie mam pojęcia.
Czy mam w sobie wielką nadzieję na szybkie zmiany? Niestety nie…
Agnieszka Swaczyna
adwokat
Photo by Pete Nuij on Unsplash
***
Chwalipost – motywacja do zmian
Dawno tu nie pisałam. Główny powód to brak czasu, ale… Zamierzałam zmienić język na blogu na angielski i to zamierzenie jakoś trwało niezrealizowane. Nowych wpisów nie było ani po angielsku ani po polsku…
Motywacja pierwsza może nie ma to bezpośredniego związku z blogiem, ale daje pozytywną energię – nasza kancelaria została ujęta w rankingu Forbes’a „Najlepsze Kancelarie Polska 2023” – „Poland’s Best Law Firms 2023” jako jedna z 4 kancelarii w kategorii prawa rodzinnego [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }