Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

SKŁAD SĄDU ODWOŁAWCZEGO

Agnieszka Swaczyna03 maja 2023Komentarze (0)

Kto rozpoznaje apelację w sprawie haskiej

Skład sądu odwoławczego – niby proste, ale przecież nie do końca… Do 8 marca 2020 r. sąd odwoławczy orzekał w składzie 3 sędziów. Po rozpoznaniu sprawy przez jednego sędziego w I instancji sprawie przyglądało się 3 sędziów zawodowych. Po naradzie tych 3 sędziów ogłaszane było orzeczenie.

Skład sądu odwoławczego

Epidemia COVID a skład sądu odwoławczego

W związku z epidemią covid został wprowadzony przepis art. 15zzs(1) ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. (dz. U z 2020 r. poz. 374 ze zmianami) zastępujący skład 3-osobowy jednym sędzią.

Zagrożenie epidemiologiczne trwa w Polsce nadal – wg doniesień prasowych prawdopodobnie przestanie obowiązywać na początku lipca b.r.

Oznacza to, że do tej pory skład sądu odwoławczego to jeden sędzia.

Czy na pewno jeden sędzia?

W dniu 26 kwietnia 2023 r. Sąd Najwyższy Izba Pracy i Ubezpieczeń społecznych podjął uchwałę (sygn akt: III PZP 6/22) o następującej treści:

Rozpoznanie sprawy cywilnej przez sąd drugiej instancji w składzie jednego sędziego ukształtowanym na podstawie art. 15zzs1 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 2095 ze zm.) ogranicza prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP), ponieważ nie jest konieczne dla ochrony zdrowia publicznego (art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP) i prowadzi do nieważności postępowania (art. 379 pkt 4 k.p.c.) oraz postanowił nadać uchwale moc zasady prawnej i ustalił, że przyjęta w uchwale wykładnia prawa obowiązuje od dnia jej podjęcia.

Zasada prawna

Zasada prawna wiąże inne składy Sądu Najwyższego (sygnatura akt: III PZP 6/22), ale już nie – sądy niższej rangi.

Oznacza to, że – zgodnie z obowiązującym prawem (przynajmniej przez czas stanu zagrożenia epidemiologicznego) skład sądu odwoławczego jest nadal jednoosobowy, jednak – w razie złożenia skargi kasacyjnej – postępowanie zostanie uznane za nieważne.

Trudno przewidzieć, jak wymiar sprawiedliwości zareaguje na tę uchwałę.

Do czasu zmiany przepisów sąd odwoławczy będzie podejmował decyzję co do obsadzenia sądu odwoławczego – w składzie jednego sędziego (zgodne z obowiązującym prawem, niezgodne z uchwałą Sądu Najwyższego) lub w składzie trzech sędziów (wnioskowanie dokładnie odwrotne).

Jeżeli sprawę odwoławczą będzie rozpoznawał sąd w składzie jednoosobowym, a sprawa trafi do Sądu Najwyższego to sąd uzna postępowanie za nieważne.

Bałagan prawny

Po wspomnianej uchwale Sądu Najwyższego powinny być podjęte pilne prace niwelujące niezgodność prawa z uchwałą. Obecna niepewność jest zabójcza dla wymiaru sprawiedliwości.

Jak zwykle konsekwencje odczują strony. Co się będzie działo? Nie mam pojęcia.

Czy mam w sobie wielką nadzieję na szybkie zmiany? Niestety nie…

Agnieszka Swaczyna
adwokat

Photo by Pete Nuij on Unsplash

***

Chwalipost – motywacja do zmian

Dawno tu nie pisałam. Główny powód to brak czasu, ale… Zamierzałam zmienić język na blogu na angielski i to zamierzenie jakoś trwało niezrealizowane. Nowych wpisów nie było ani po angielsku ani po polsku…

Motywacja pierwsza może nie ma to bezpośredniego związku z blogiem, ale daje pozytywną energię – nasza kancelaria została ujęta w rankingu Forbes’a „Najlepsze Kancelarie Polska 2023” – „Poland’s Best Law Firms 2023” jako jedna z 4 kancelarii w kategorii prawa rodzinnego [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: