Agnieszka Swaczyna

adwokat

Robię to, co lubię. Zawód adwokata nie należy do łatwych, ale daje dużo satysfakcji zwłaszcza, gdy uda się pomóc, rozwiązać czyjś życiowy problem...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

STATYSTYKI

Agnieszka Swaczyna20 lipca 2019Komentarze (0)

Parę lat temu wpisanie do wyszukiwarki hasła „uprowadzenie dziecka” lub konwencja haska” dość szybko kierowało szukającego na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Można tam było szybko znaleźć nie tylko telefony kontaktowe w celu uzyskania pomocy ale także ściągnąć przydatne dokumenty. Były tam też dostępne statystyki. Można było się dowiedzieć ile dzieci zostało uprowadzonych do Polski, a ile zostało bezprawnie wywiezionych z Polski.

Nie znajdziesz statystyk

Jeżeli chciałbyś się dzisiaj dowiedzieć jak wygląda problem uprowadzenia dziecka za granicę to nie jest to takie proste. Na pewno nie dowiesz się tego z oficjalnych stron Ministerstwa Sprawiedliwości. Trochę o statystykach pisałam tu. Wiele informacji na temat statystyk w państwach, które przystąpiły do konwencji znajdziesz tu. Nie znajdziesz jednak informacji aktualnych. Te na stronie konwencji haskiej (www.hcch.net) kończą się na roku 2015.

Statystyki za lata 2016, 2017 i 2018

Przyznam, że zadałam pytanie Ministerstwu Sprawiedliwości w trybie uzyskania informacji publicznej. Wszystkiego się nie dowiedziałam, ale zawsze to coś.

Odpowiedź znajdziecie tu:

MS

Trudno nie zauważyć tendencji wzrostowej uprowadzeń do Polski. Czy to jest przypadek? Niestety nie sądzę. Dlaczego? Przypatrzmy się statystykom (sprzed kilku lat, ale jednak). W 2015 r. było 49 wniosków o powrót dzieci. Trudno mi powiedzieć, jak to wygląda po wejściu w życie nowych przepisów proceduralnych kierujących sprawy do wyspecjalizowanych sędziów. Ale do 2015 r. średnia orzeczeń o powrotach dzieci w Polsce to 31%. Średnia światowa w 2015 r. wynosiła 45% spraw. Jeszcze gorzej wypadaliśmy w Polsce jeżeli chodzi o odmowę nakazania powrotu dziecka do miejsca stałego pobytu. Polska odmawiała w 2015 r. w 35% przypadków przy średniej światowej 12%.

Obecnych statystyk, od wejścia w życie nowych przepisów, nie znam, ale – wg mnie – jest za wcześnie na zadawanie pytań. Nowe przepisy działają stosunkowo krótko. Przyjdzie czas na zadanie nowego pytania w trybie dostępu do informacji publicznej. Odpowiedzią się oczywiście podzielę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: